Portekiz’in Golden Visa programı diğer programlar içerisinde en çok tercih edilen programlardan biri. Piyasadaki diğer yatırım yoluyla oturma izni veren programlarla karşılaştırıldığında Portekiz yatırımcılar daha uygun yatırım miktarı karşılığında AB pasaportu elde etme imkanı sunuyor. Golden Visa programıyla 2012 yılından beri birçok yabancı yatırımcı Portekiz’e önemli ölçüde yatırım yaptı. Portekiz yıllar içerisinde Golden Visa sürecinde uzmanlaştı ve artık başvuru sahipleri için kolay takip edilebilir bir sürece dönüştü. Böylece Portekiz Golden Visa Programı son zamanlarda daha da popüler oldu ve Portekiz’le ilgilenen yabancı yatırımcıların sayısında büyük ölçüde artış görülüyor.

Golden Visa Başvuruları Rekor Mu Kırıyor?

Mart 2018’den bu yana Golden Visa programına başvuran adayların bir çoğunun onaylanmadığı görülse de Temmuz 2019’da bu durum tersine dönmüş gibi görünüyor. Temmuz ayı içinde toplam 155 yeni başvuru sahibi oturma iznini aldı. Yatırımcılar oturma izinlerini almak için toplam 98,3 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi. Golden Visa yatırımları yurtdışında yeni bir hayat kurmak üzere konut yatırımı olarak veya daha fazla kar elde etmek üzere satın alının konutu kiralayarak gerçekleşebiliyor.

Portekiz Golden Visa Olan İlgi En Çok Çinli Yatırımcılardan

Portekiz Golden Visa programına tüm dünyadan farklı pek çok milliyetten yatırımcılar başvuruyor fakat en çok başvuran yatırımcılar genelde pek değişiklik göstermiyor ve başvuru sayıları genelde aynı seviyelerde oluyor. Yunanistan Golden Visa Programında olduğu gibi Portekiz Golden Visa Programına da en çok başvuran yabancı yatırımcılar Çin’den geliyor. 

Brezilyalı Yatırımcıların Portekiz Golden Visa’ya Artan İlgisi

Temmuz 2019’da elde edilen verilerin bir şaşırtıcı tarafı da Brezilyalı yatırımcıların sayısındaki artış oldu. Bir önceki aya göre keskin bir yükseliş gösteren Brezilyalıların Portekiz Golden Visa Programına olan ilgisi devam edecekmiş gibi görünüyor. Çin ve Brezilyayı, Nisan 2019’dan bu yana her ay 4-5 yatırımcı gönderen Rus, Türk ve Güney Afrikalı vatandaşlar takip ediyor.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *